Sosyal Medya – Edu Medya
sosyal-medya-marketing

Sosyal Medyanın gücünü hala keşfetmediniz mi?

Şimdi telefonunuzu cebinizden çıkarın ve hangi uygulamaların telefonunuzda yüklü olduğuna bakın. “Hangi uygulamaları günde en az bir kere kullanıyorsunuz?

Tahmin etmemiz gerekirse telefonunuzda yüklü olan uygulamaların arasında Facebook, Twitter, Instagram, Youtube ve Linkedin başta olmak üzere birçok sosyal medya uygulaması olduğunu görürsünüz.

Vaktimizin Büyük Kısmını Sosyal Medya Kanallarında Geçiriyoruz. Peki Siz İşiniz İçin Sosyal Medyayı Ne Kadar Etkili Kullanıyorsunuz?

Sosyal medyayı etkili kullanan bir marka ürününü ve hizmetini hedeflediği kitleye en iyi şekilde tanıtabilir.

Günümüzde sosyal medya mecralarını kullanmayan marka hemen hemen kalmadı. Fakat sosyal medya kullanımı gelişigüzel bilgilere göre değil, doğru pazarlama ve strateji yöntemlerine göre olmak zorunda. Siz markanızı sosyal medyada tanıtmak isterken daha kötü sonuçlar alarak insanların ürününüze ya da hizmetinize güvenini kaybedebilir.

Sosyal medya paylaşımlarınızı hedef kitlenize uygun olarak yaparak, çıkan sonuçları analiz ederek, stratejinizi ona göre çizmeniz, markanız üzerinde iyi bir bilinirliliğe sebeb olurken, cironuzun da olumlu yönde artmasını sağlayacaktır.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi; sosyal medya hesaplarınızın profesyoneller tarafından süreçler belirleyerek yönetilmesi, süreçlerin takibi, yapılan paylaşımların analiz edilerek kurgu oluşturulması işidir.

Sosyal medya sadece paylaşım yapmak değil, yapılan paylaşımların etkileşimini takip ederek yeni stratejiler belirlenmesidir.

Sosyal medya mecralarının kullanımı her geçen gün artmaya devam ediyor. Markalar sosyal medya hedef kitlesini bulmak ve reklam yapmak için birbirleri ile savaşıyorlar.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Hedef Kitlenin Belirlenmesi;

Markanıza ilgi duyacak hedef kitle tabi ki bellidir. Bu kitlenin sosyal medyada nelere hangi içeriklere ilgi duyduğunu tahmin ederek ona göre paylaşım yapılması çok önemli. İnsanların davranışları sosyal medyada farklılık gösterebilir bu gibi durumlarda çok etkileşim alabilecek bir post hiç etkileşim almazken, hiç beklentinizin olmadığı bir post çok ilgi görebilir. Paylaşım stratejilerini belirlemek için hedef kitlenizi iyi tanıyor hatta hedef kitlenizle ilgili profiller çıkarmakta fayda var.

İçerik Yönetimi;

İçerik yönetimi sosyal medya yönetiminin olmazsa olmazıdır. Siz etkili bir sosyal medya planlaması yapmazsanız markanızın bir sosyal medya hesabının olmasının bir anlamı yoktur. Sosyal medya da kullanacağınız dil, görseller, paylaşımların konumlandırması çok önemli. Eğer sosyal medyadan fayda bekliyorsanız içerik yönetimi üzerinde düşüneceğiniz en önemli unsur.

Diyalog Yönetimi;

Sosyal medya da diyalog kurduğunuz her kişi sizin potansiyel müşterinizdir. Diyalog kurarken sizin markanızın bir konuşma dili ve yaklaşım stratejisi olması satışlarınızı arttıracak ve satış sürecini çok daha kolaylaştıracaktır. Marka için en önemli unsurlardan biri de size sadık müşteri yaratmaktır. Sosyal medya üzerinden size sadakat duyacak her kişi sizin ücretsiz reklamınızı yapacak ve sizi herkese önerecektir.

Rakip Analizi;

Rakiplerinizin sosyal medyayı nasıl kullandıklarını incelemeniz ve doğru analiz etmeniz gerekiyor. Buradan çıkaracağınız analizle rakiplerinizin önüne geçecek stratejiler belirleyip etkin bir sosyal medya hesabına sahip olabilirsiniz.

Analitik Veriler;

Günümüzün en önemli işlerinden biri gelen veriyi analiz etmek ve ona göre hareket etmektir. Veriyi doğru analiz edebilirseniz o zaman markanızı çok daha hızlı ve efektif olarak büyütebilirsiniz. Bugün hızlı büyüyen her markanın altında yatan en büyük sır veriyi doğru analiz edip doğru harcama yapmaktır.

Sosyal medya kanallarınızı profesyoneller ile büyütmek için edumedya ekibimize hemen ulaşabilirsiniz.

EduMedya'ya sorularınızı iletin!